Polskie Mosty Technologiczne to projekt realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 i kontynuacja inicjatywy realizowanej pod tą samą nazwą przez PAIH w latach 2018-2023.
Celem Projektu jest promocja polskich nowatorskich rozwiązań oraz wsparcie internacjonalizacji działalności przedsiębiorstw, posiadających innowacyjne produkty, usługi bądź technologie. W ramach Polskich Mostów Technologicznych przedsiębiorcy otrzymują wsparcie w wychodzeniu na wyselekcjonowane rynki pozaunijne z wykorzystaniem różnych modeli e-commerce.
Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 175 826 067,27 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 146 000 000,00 zł
W ramach projektu prowadzić będziemy nabory wniosków na wybrane rynki oraz wskazane dla każdego rynku branże. Przedsiębiorcy, którzy złożą wniosek i spełnią wymagane kryteria, mogą zostać wybrani do dofinansowania i w efekcie mogą podpisać z nami umowę o powierzenie grantu. Wsparciem planujemy objąć 667 przedsiębiorców.
Projektu ma na celu wsparcie polskich przedsiębiorców, w zakresie wejścia na zagraniczny rynek. Efektem dla Grantobiorców ma być wzrost zainteresowania ich innowacyjnym produktem/ usługą/ technologią na rynku docelowym, a tym samym wzrost zamówień i kontraktów, oraz wzrost przychodów firmy.
W ramach projektu planujemy stworzyć specjalny system informatyczny do obsługi wszystkich procesów związanych z realizacją projektu, czyli m.in. złożenia wniosku, oceny wniosków, czy rozliczenia kosztów Grantobiorców.
Wśród zadań zaplanowana również została promocja projektu m.in. w mediach społecznościowych czy w prasie, jak również 16 spotkań bezpośrednich z przedsiębiorcami w całej Polsce (w każdym województwie).
Wsparcie obejmuje dwa etapy:
1. Etap krajowy o charakterze szkoleniowo-warsztatowym
W ramach działań, zorganizowane zostaną 3-dniowe warsztaty dla grantobiorców. Celem warsztatów będzie m.in. przekazanie wiedzy branżowej o konkretnych rynkach i uwarunkowaniach dla eksportu w tym np. możliwości wykorzystania działań e-commerce, ale także wypracowanie strategii ekspansji i przygotowanie przedsiębiorcy do jej wdrożenia na danym rynku zagranicznym.
W ramach warsztatów przewidziane są spotkania networkingowe, prezentacje case study, rozmowy z polskimi przedsiębiorcami mającymi doświadczenie w realizacji działań eksportowych oraz spotkania z praktykami biznesu, przedstawicielami Zagranicznych Biur Handlowych i ekspertami zewnętrznymi.
2. Etap zagraniczny związany z wdrożeniem wypracowanej strategii
Przedsiębiorcy w ramach przyznanego dofinansowania będą mogli realizować działania umożliwiające im bezpośrednie wejście na konkretny rynek, m.in. poprzez udział w zagranicznych wyjazdach, misjach i targach. Eksporterzy otrzymają także wsparcie w zakresie certyfikacji produktów i działań informacyjno-promocyjnych oraz doradztwo prawno- techniczne i w zakresie wzornictwa. Pełny katalog kosztów kwalifikowanych zostanie ogłoszony wraz z dokumentacją do naborów.
W ramach obu etapów przedsiębiorcy będą mogli indywidualnie korzystać z usług i współpracy z ekspertami z Zagranicznych Biur Handlowych PAIH.
Dla kogo
Do udziału w projekcie zapraszamy firmy:
- z sektora MŚP, prowadzące działalność na terenie RP minimum 2 lata;
- posiadające innowacyjny produkt, usługę lub technologię;
- prowadzące działalność w ramach wybranej, względem konkretnego rynku, branży;
- wpisujące się w KIS (Krajowe Inteligentne Specjalizacje);
- posiadające udokumentowane doświadczenie w eksporcie (przychody z eksportu);
- posiadające zasoby kadrowe, finansowe do realizacji projektu (wkład własny finansowy);
- posiadające działającą stronę internetową.
Grant
Grant udzielany jest w ramach pomocy de minimis. Całkowita wartość dofinansowania wynosi maksymalnie 180 tys. PLN z podziałem na:
000 PLN
jako wsparcie o charakterze bezgotówkowym na warsztaty, doradztwo ekspertów, strategię ekspansji
000 PLN
jako wsparcie o charakterze bezgotówkowym na usługi eksperckie Zagranicznych Biur Handlowych PAIH
000 PLN
jako wsparcie o charakterze gotówkowym w formie refundacji poniesionych wydatków
Do realizacji projektu wymagany będzie wkład własny przedsiębiorców stanowiący blisko 23% wydatków poniesionych w ramach etapu zagranicznego.
W związku z tym, aby otrzymać refundację w kwocie 150 tys. PLN niezbędne będzie przedstawienie wydatków kwalifikowalnych łącznie w wysokości blisko 195 tys. PLN.
Nabory
Realizacja projektu zaplanowana została na lata 2024-2029, w trakcie których uruchomionych zostanie około 10 naborów. Przewidywana jest organizacja maksymalnie 4 naborów rocznie – każdy nabór maksymalnie na 4 rynki zagraniczne i wybrane dla każdego rynku branże.
Nabory będziemy ogłaszać cyklicznie, na wybrane rynki i branże.
Harmonogram naborów będzie dostępny na stronie Projektu.
Rynki i branże w projekcie